Sır Akma Koruyucuları

Sır akma koruyucuları sır akması, damlama, çamur erimesi tarzı kazalardan korumaktadır. Sır, ilk uygulandığı zaman ıslak ve parlaktır ve ardından ürün suyu emdiğinde matlaşmaktadır. Nemli bir kâğıt üzerine erken sürüldüğünde ikinci bir kat uygulaması yerine alttaki katmanı hareket ettirmeniz gerekir. Farklı bir kat uygulamadan öncesinde sırın kuruduğundan emin olmanız gerekir. Aksi takdirde akma tarzı problemler meydana gelmektedir. Sır akma koruyucuları sırlanmış objeleri fırınlama aşamasında fırın raflarını akmış sırdan korumak adına obje altına koyulabilir. Böylece herhangi bir akma durumunda plakalara akıp yapışmaktadır.

Neden Sır Akma Koruyucuları Kullanılır?

Sırlama aşaması birçok kişi için zor ve yapım süreci oldukça önemli bir aşama olmaktadır. Seramik sırlarken acele etmemek ve gerekli önlemleri alabilmek gerekir. Bu noktada sırınızı seçerken sır hatasını önlemek için çamurunuzla uyumlu olduğundan emin olmanız gerekir. Çamurun ve sırın fırın içerisinde iyi bir şekilde birleşeceğini bilmek de önemlidir. Sır akma koruyucuları fırınlarınızın uzun süreli kullanılması ve daha iyi bir seramik yöntemi için önemlidir. Sırrın tepsiye akması demek, ürünlerin fırına yapışması anlamına gelmektedir üstelik sırrı temizlemekte oldukça zahmetli bir iş olabilmektedir. Sonuç olarak sır akma koruyucuları, sır aşamasında oldukça önemli bir konudur. Sır akma koruyucuları ile birlikte diğer detaylara dikkat edildiğinde başarılı bir sonuç elde edilebilir.

Sır Akma Koruyucuları Nasıl Kullanılır?

Sır akma koruyucuları ise özellikle fırın rafına sürülen ve ürünlerin rafa yapışmasına engel olan, sıvıya dayanıklı maddelerdir. Eğer fırın rafınızın üstünde eski bir raf koruyucusu bulunuyorsa kazımanız ve tekrar sürmeniz önerilir. Ürünün üzerine düşen toz veya parçacıklardan kurtulmak içinde elektrikli süpürgenizin fırça aparatı gibi temizleme yöntemleri kullanılır.

Kullanımı oldukça basit olan sır akma koruyucularının mutlaka uygulanması önerilir. Bunun yanı sıra sırlı olan parçalarınızın pişimi öncesinde mutlaka tamamen kurumasına izin vermek önemli bir konudur. Eğer sır kuru değilse dokunulduğunda soğuk olur. Fırına yerleştirmeden öncesinde oda sıcaklığına getirilmesi önerilir. Sır hızlı korur fakat güvenli olabilmesi adına fırına yerleştirmeden öncesinde ürünlerin bir gece korumasına izin vermelisiniz.

KAYIT