Seramik Kursu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Para ve vaktin boşa harcanmaması için seramik kursu seçimi çok dikkatli yapılmalıdır. Çünkü seramik sanatını öğrenmek uzun bir süreçtir.

Ankara lokasyonunda faaliyet gösteren Zekine Seramik, yıllarını seramik sanatına adamış profesyonel eğitimci kadrosuna sahiptir.

Zekine Seramik’te dersler hem online hem de workshop ve normal kurs şeklinde veriliyor. Bu kurs şekillerinden dilediğinizi seçerek kayıt oluşturduktan sonra derslere başlayabilirsiniz.

Seramik kursu sayesinde kursiyerler, çamurla muhteşem eserler ortaya çıkarmayı öğreniyorlar. Toprakla ateşin buluştuğu bu sanatla kursiyerlerin el becerileri gelişiyor. Fakat bunun için doğru seramik kursuna gitmek çok önemlidir. Bir seramik kursunun kurumsal kimliğe sahip olması çok önemlidir.

 

Seramik Kursu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Faktör

 

Seramik kursu seçimi noktasında bazı faktörlerin dikkate alınması gerekiyor. Bu alınması gereken 7 faktör şöyle sıralanabilir:

 

Eğitmen Kadrosu

Seramik kursu seçerken dikkat edilmesi gerekenler noktasında öncelikle eğitmen kadrosuna bakmak gerekiyor. Kurs bünyesindeki eğitmenler aslında kursun gerçek değerini belirleyen önemli etkenlerdir. Eğitmenlerin bilgi ve becerileri sayesinde kursiyerlerde seramik sanatını daha iyi öğrenirler.

 

Ders Planı

Seramik kursunda derslerin bazıları haftada bir bazılarıysa sık şekilde yapılmaktadır. Ders planı, kursa kaydolanlara göre şekillenir. Ders içerikleriyse tüm gruplarda aynıdır. İlk olarak kursiyerler seramik hamuruyla tanıştırılır. Daha sonra yoğurma, şekillendirme, sırlama, fırınlama yöntemlerine geçilir.

 

İhtiyaçların Belirlenmesi

Seramik kursuna gitmeyi düşünen bir kişi kursa kayıt yaptırmadan önce mutlaka ne öğrenmek istediğini çok iyi düşünmelidir. Örneğin; seramik sanatında ilerleyip bu alanda ilerlemeyi mi yoksa hobi olarak mı seramikle uğraşacağını belirleyip ona göre kursa kaydolmalıdır.

Zekine Seramik, eğitimlere en temelden başlamaktadır. Daha sonra seramik sanatına dair daha ileri teknikler öğretilir. Doğru seramik kursu, tüm teknikleri öğretendir. Öğrenciler kurstaki durumlarına göre seramik kursu eğitimlerini uzatarak bu sanatta profesyonel olma yolunda adım atabilirler.

 

Eğitim Süresi

Seramik sanatını öğrenmek çok kolay değildir. Uzun bir süre gerektirdiği için kısa sürede öğrenme garantisi sunan kurslardan uzak durulmalıdır. Doğru bir seramik kursunun ders içerikleri çok kapsamlıdır.

 

Etkinlik Düzenleme

Seramik kursu seçerken dikkat edilmesi gerekenler noktasında kursun etkinlikler düzenleyip düzenlemediğine de mutlaka bakılmalıdır. Seramik kursunun kaliteli ve öğretme garantili olması da çok önemlidir. Zekine Seramik’te etkinlikler, seramiği temel şekillendirme yöntemiyle başlıyor. Kursiyerlerin isteklerine uygun olarak eğitim etkinlik içeriği ilerlemektedir.

Seramik sanatına meraklı olanlar haftanın belirli günleriyle saatleri arasında etkinlik takvimi üzerinden kendilerine uygun olan çalıştaya kaydolabilirler.

Seramik çamurunu hem müzik hem de sohbet eşliğinde şekillendirmeyi öğrenirler. Aynı zamanda bu etkinlik sayesinde seramiği sırlama ve fırınlamayı da öğrenirler.

 

Seramik Kursu Yaratıcılığı Desteklemeli

 

Ankara' da Seramik kursu seçiminde dikkat edilecek unsurlardan bir tanesiyse yaratıcılığı desteklemesidir. Seramik severlerin, profesyonel eğitimciler eşliğinde derslere katılması sanatı öğrenme yolunda önemli bir adımdır. Burada eğitimcilerin öğrencilere teknikleri öğretirken bir taraftan da onların yaratıcılıklarını ortaya çıkarması hayati önem taşıyor.

Doğru seramik kursu, yaratıcılığın geliştirilmesi yanında kişilere özgüvende kazandırıyor. Kişi seramik çamurunu şekillendirdikçe özgüvenini üst seviyeye çıkartıyor. Özellikle farklı farklı tasarımların ortaya çıkarılması özgüvenin geliştirilmesi noktasında etkin rol oynuyor.

Seramik kursu, insanları negatif enerjiden uzaklaştırıyor. İnsanların üzerindeki yorgunluğu atmasında da etkin rol oynuyor. Seramik çamuruyla temas etmek psikolojik anlamda insanları rahatlatır. Küçük bir parça seramik çamurunun elde farklı farklı objelere dönüştürülmesi kişilerin zihnini boş düşüncelerden arındırır.

 

Doğru Seramik Kursu Ne İşe Yarar?

 

Seramik kursu seçerken dikkat edilmesi gerekenler kapsamında kursun ne işe yaradığı da çok merak ediliyor. Doğru bir seramik kursu, katılımcılara hem fiziksel hem de psikolojik olarak kazanımlar sağlıyor.

Seramik kurslarında tüm günün stresini kişi üzerinden atar. Çünkü seramik sanatı, insan üzerindeki stresi yok eder. Özellikle depresyon tedavisinde çok etkili olduğu söylenebilir. İnsanlar, seramik kurslarına katılarak psikolojilerini düzeltebilirler.

Doğru seramik kursu, katılımcılarına fiziksel açıdan da fayda sağlıyor. Seramik sanatı kişinin;

  1. Kol,
  2. El,
  3. Bileklerini güçlendirir.

Seramik kursu, odaklanma problemi yaşayanlar içinde çok faydalıdır. Kişinin zihnini rahatlatan önemli bir etkinliktir. Kursta katılımcılar seramik çamurunu şekillendirdikçe kendilerini daha iyi ifade etmeye başlarlar.

Zekiye Seramik kursları sayesinde katılımcılar, seramikle kendilerine özgü yepyeni objeler tasarlıyor.

KAYIT