Seramik Kupa Yapımı Hikayesi

Seramik Kupa Yapımı Hikayesi 

El yapımı seramik ürünler her zaman ilgimizi çekmiştir. Doğal olan, katkısız malzemelerle yapılan nesnelerin çok fazla ilgi görmesi de normal. Seramik yapımı o kadar farklı bir sanat ki, çamurun şekillendirilmesiyle birbirinden farklı objelerin ortaya çıkarılmasının verdiği mutluluk tarif edilemez. Sadece çamur, hayal gücü, parmak ve pişirme fırını kullanılarak harika tasarımlar seramikle ortaya çıkarılmaktadır. Seramik eşyalar denildiğinde kupa, akla ilk gelenlerdir. Genelde atölyede kursa katılım sağlayanlar, seramik kupa yapımı ile eserlerini oluşturmaya başlıyor. Bir seramik kupa yapım hikayesi, ilk olarak malzemeyi tanımakla başlar. Çamuru tanımak, onu nasıl şekillendireceğini öğrenmek, seramik kupa yapımı ilk aşamasıdır.  

Seramik Kupa Nasıl Yapılır? 

Seramik kupaları kalabalık çarşılarda satışa sunulurken görürüz. Özellikle tatil beldelerinde küçük tezgahlarda hediyelik eşya ararken ilk dikkatimizi çeken şey birbirinden farklı renk ve desendeki seramik kupalardır. Hep merak etmişizdir seramik kupa nasıl yapılır? diye. Aslında birçok nesneye göre basit bir seramik kupanın anlamı ve verdiği huzur çok daha fazladır. Çünkü o kupa, tamamen doğal malzemeden ve elle şekillendirilerek oluşturulmuştur. Seramik kupa yapımı için katılınacak eğitimde, eğitimci tarafından temel teknikler öğretilir. Sonrası tamamen kişinin hayal gücü ve el yeteneğine kalmıştır.  

Seramik kupa yapımı hikayesi çamuru yoğurma ile başlar ve sırasıyla; 

• Biçimlendirme, 
• Kurutma, 
• Deri sertliği, 
• Bisküvinin pişirilmesi,  
• Sırlama, 
• Sır fırınlama, 
• Sır üstü pişirim ile devam eder.  

Seramik Kupa Yapım Süreci 

Zaman geçtikçe seramik objeler, doğal yapıları ve şık görünümleriyle hayatımızda daha fazla yer tutmaya başladı. Özellikle kupa gibi sık kullanılan ürünlerde tercihler hem şıklığı hem de fonksiyonuyla dikkat çeken seramikten yana kullanılıyor. Seramik kupa, doğada bulunan kil, kuvars, feldspat ve kaolen maddelerinin belirlenen oranlarda karıştırılmasıyla yapılır. Seramik çamurları Ankara seramik atölyesi ortamında elde ya da makinede şekillendirilir ve şık bir kupa olarak kullanıma sunulmak üzere sertleşmesi için yüksek ısıda fırınlanır. Seramik kupa yapım süreci şekillendirme, fırınlama ve sırlama gibi aşamalardan oluşur. Şekillendirme ve fırınlama, seramik kupa yapım hikayesinin temelini oluşturur. Ankara seramik atölyesi kaydı oluşturarak kursa katılım sağlayan herkes, kupa yapım hikayesini bizzat deneyimleyebilir.  

 

 
 

KAYIT