Seramik Kaç Kere Fırınlanır

Seramik yapımı sırasında fırınlama aşamasına gelindiği zaman ilk akla gelen seramiklerin kaç kere fırınlandığı olacaktır. Bu aşamada kullanılan fırınlar evlerinizde kullandığınız fırınlar gibi değildir. Seramik için özel olarak tasarlanmış olan ve maliyetleri oldukça yüksek olan bu seramik fırınlarında seramikler özel olarak fırınlanmaktadır. Seramik fırınları 1100 derecenin üzerinde pişirme yapabilmektedir. Seramik yapımının üçüncü aşaması olan fırınlama aşamasında seramikler toplamda 2 kere fırınlanmaktadır.

İlk fırınlama yapılır ve her fırınlama en az 24 saat sürmektedir. İlk fırınlama işleminin ardından dördüncü aşamaya geçildiğinde düzeltmek istenilen kısımlar varsa bu kısımlar düzeltilir ve rötuşlar yapılır ve ürün yeniden fırına verilir. Böylece ürün iki kere fırınlanmış olacaktır. İkinci fırınlama işlemi de en az 24 saat sürmektedir. Bu aşamanın da tamamlanmasının ardından ikinci kere sırlama yapılmaktadır.

Seramik Yapım Aşamaları

Seramik yapımı 5 farklı aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar;

  1. Yoğurma
  2. Şekil verme
  3. Fırınlama
  4. Sırlama
  5. Renk verme

Seramik yapımında ilk olarak hamur elde etmek için isterseniz hazır olarak satılan killeri kullanabilir isterseniz de seramik hamuru olarak satılan vakumlu poşetlerde olan ürünleri kullanabilirsiniz. Hamuru yoğurma işleminin ardından sırada hamura istediğiniz şekli verme işlemi yapmanız gerekiyor. Seramik yapımının en keyifli kısmı şekil verme kısmıdır. Burada kullanabileceğiniz birkaç teknik vardır. Teknikleri kullanarak şekil verme aşamasını tamamlayabilirsiniz. Üçüncü aşama olan fırınlama aşamasında ise en az iki kere fırınlama işlemi yaparak hamuru pişirmeniz gerekmektedir. Her bir fırınlama işleminin en az 24 saat sürmesi gerekiyor. İlk fırınlamadan sonra pürüzler giderilir ve daha sonrasında yeninden fırına verilir. Fırınlama işlemlerinin tamamlanmasının ardından dördüncü aşama olan sırlama aşamasına sıra geliyor. Bu aşamada seramiği su geçirmeyen bir yapıya sahip olması sağlanıyor. Sırlama aşamasının hemen ardından seramik için uygun renkler seçiliyor. İsterseniz tek renk isterseniz de bir çok farklı renkte seramiğinizi boyayabilirsiniz. Yaptığınız tasarıma uygun bir şekilde renk verdikten sonra isterseniz yazılar ve sayılar da ekleyebilirsiniz. Sır fırınlamasının da tamamlanması ile seramiğiniz hazır.

KAYIT