Seramik Astarı Nedir

Seramik astarı nedir genel olarak bakıldığı zaman seramik ürünlerin yüzeyini düzgün hale getirmek, pürüzsüzleştirebilmek veya ürünün rengini değiştirmek için kullanılmaktadır. Sadece çamurunda kendi rengini kullanmak için bir zorunluluk olmaz, istenirse hazırlanan su ve kil karışımına, seramik boyaları, oksit veya pigmentler katılarak astarı renklendirebilmek mümkün olur.

 Tek başına kullanıldığında sırrın ve boyası daha güzel bünyeye tutunmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda beyazlıkta verir. Seramik astarı en eski seramik dekorlama tekniğidir ve temelde astar, kil ve suyun belirli oranda karışımıyla elde edilmektedir. Ancak astarlar sırdan farklı şekilde mattır ve istenildiğinde astarlı yüzey sonrasında sırlanabilmektedir.

Seramik Astarı Ne İşe Yarar?

Seramik astarı ne işe yarar bakıldığında seramik yüzeylerini pürüzsüzleştirmek, düzgünleştirmek veya ürün rengini değiştirmek adına kullanılabilmektedir. Sadece çamurunda kendi rengini kullanmak gibi de bir zorunluluk bulunmaz. İstendiğinde hazırlanan su ve kil karışımına, seramik boyaları, oksitler veya pigmentler katılarak astarı da renklendirebilmek mümkün olur. Seramik astar boya renklerini daha canlı gösterir. Bu nedenle seramiklerde kullanılması önerilmektedir.

Seramik astarı fiyatları ise genel olarak markasına ve astar miktarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Astarlar kullanıma hazır olarak üretilmektedir. Ardından kolay ve hızlı şekilde uygulama yapabilirsiniz. Aynı zamanda astarlar kokusuzdur bu nedenle ürünlerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Neme karşı yüksek dayanıma sahip olarak seramikler için etkilidir ve içeriğindeki polimerlerle yüksek su geçirimsizlik özelliğe sahiptir.

Seramik Astarı Nasıl Yapılır?

Seramik astarı nasıl yapılır öncelikle seramik astarı pişmemiş bisküviye uygulanmaktadır ve birinci fırına girer ardından hazırlanan astar, yüzey deri sertliğindeyken uygulanmakta ve ürün tamamen kuruduğu zaman pişirilmektedir. İlk pişirimi sonrasında sırlı görünüm istenirse, rahatlıkla sırlanarak tekrardan sırlı pişirim yapılabilmektedir. Bu noktada fırçayla sürüleceği gibi daldırma yöntemi de kullanılabilmektedir. Daldırma yöntemiyle beraber uygulama yapıldığı zaman yüzeyde daha pürüzsüz bir sonuca ulaşılabilir.

Seramik astarı öncesinde uygulama yapılacak yüzeyde, yağ, kir ve dondan arındırılan temiz ve kuru olması gerekiyor. Yüzeyde diğer kirletici malzemeler olmamalıdır ve aynı zamanda yapışmayı engelleyici her türlü maddeden arındırılarak tamamen temiz olması gerekiyor. Böylece etkili bir seramik astarı uygulaması yapabilirsiniz.

KAYIT