Atölyede Çamur Değişimi

Atölyede çamur değişimi süreci seramik atölye çalışmalarında sık karşılaşılan durumlardan biridir. Seramik çamuru denildiğinde birçok farklı çamur tipi vardır ve bu farklı çamur tipleri, renkten dokuya kadar farklı karakteristik özellikleri taşıdı gibi farklı şekillerde de kullanılabilmektedir. Bu çamurlar genel olarak üç grupta incelenmektedir. Bunlar porselen çamurları, seramik ve stoneware olmaktadır.

Her grup, çalışılabilirlik, renk, pişirme sıcaklığı ve gözeneklilik gibi çeşitli karakteristik özellikleri temsil etmektedir. Bunun yanı sıra seramik çamurları pişirilmediği sürece defalarca kez geri dönüştürülebilir veya tekrar kazandırılarak kullanılabilir. Seramik çamurunun geri dönüşümünü sağlamak zaman alan bir süreçtir ancak hem çevre hem de bütçeniz adına oldukça önemlidir. Bunun yanında ise hobilerinize uygun olan çamuru kullanmak gerekir. Aksi takdirde atölyede çamur değişimi gerekebilir.

Seramik Çamur Çeşitleri

Seramik çamurlar çeşitlerine baktığımızda en düşük pişirim sıcaklığına sahip olan seramik çamurlardır. Diğerlerine oranla daha yumuşak ve gözenekli olan çamurdur. Beyaz veya kırmızı olarak bulunabilmektedir aynı zamanda çalışabilirliği de yüksek olan çamurlardır. Genel olarak pişme küçülmeleri az olmakla birlikte sarkma veya çarpılma olmaz. Bunun yanında yumuşak bir çamur olduğundan dolayı dayanıksız, geçirimlidir.

Seramik çamur çeşitleri arasında kırmızı çamurlarda bulunur. Bu çamur nispeten daha düşük derecede olgunlaşmayı sağlar ve düşük derecede eridiklerinden dolayı nadiren geçirimsiz olurlar. Beyaz seramik çamurlar ile birlikte stoneware çamurları da sıklıkla kullanılmaktadır. Stoneware çamurları, yaklaşık olarak 1200 derecede pişirilir ve pişirildikten sonra geçirimsiz olur. Porselen çamurları ise geleneksel olarak 1260 derece üzeri pişirilebilen yüksek derece çamurlardan olmaktadır.

Seramik Çamur Seçimi

Seramik çamur seçimi yapılacak ürünlerin görünüşü, işlenebilirliği ve pişirilmesi gibi detaylarla öne çıkmaktadır. İster seramiğe yeni başlamış olun veya profesyonel bir seramik sanatçısı olun fark etmeden çok çeşitli çamur alternatifleri arasından doğru çamuru seçebilmek zor bir karardır. Hangi çamurun sizin çalışmalarınız için uygun olduğuna karar verebilmek için önemli bazı detaylara bakılması gerekiyor. Fırının tasarım sıcaklığı ne tarz seramik yapıldığı ne çeşit ekipmanlarla yapıldığı gibi durumlara göz atarak çamur seçimi yapabilirsiniz.

KAYIT