Ankara Seramik Workshop

Ankara seramik workshop programlarına katılmak için herhangi bir tecrübe ve bilgiye sahip olmanız gerekmiyor. Seramik workshop süreleri genel olarak 2 gün 4 saat sürüyor.

İlk gün, bireyler tanıştıktan sonra 2 saat süresince katılımcıların isteği ile orantılı olarak çamur şekillendirilmesi yapılır. Katılımcılar bu zaman içinde istedikleri sayıda tabak, bardak, vazo vb. ürünleri üretirler.

Yapılan bir ürün ya da ürünlerin kuruma işlemleri gerçekleştikten sonra (1 hafta) sır altı olarak adlandırılan boyalar ile sırlayabilir ve atölyede pişirimi tasarlanır ya da bilen kişiler tarafından ilk pişirim işlemi yapıldıktan sonra katılımcıların ikinci gelişlerinde sırlama işlemlerini kendileri yapar.

Kırmızı ya da beyaz çamur kullanımı, pişirim zamanı, sır altı boyaları ve şeffaf sırların kullanımı ücrete dahil olur. Kullanılacak ürün hazırlandıktan sonra atölyeden ürünlerinizi teslim alabilir ve çalışmaya başlayabilirsiniz.

Gerekli el gereçleri ve aletleri atölye tarafından sağlanır. Seramik workshopuna katılım gösterirken hiçbir şey getirilmesine gerek olmaz. Tek yapılması gereken gereken çamuru şekillendirirken zorlanma olmaması açısından tırnakların uzun olmaması gerekir.

 

Seramik Yapımı

 

Katılımcılarımız ile beraber Ankara'da bulunan Zekine Seramic seramik atölyemizde hoş müzik ve sohbetler ile toprağı hissetmek, negatif yüklü enerjilerden ve yaşadığınız yerin stresinden uzaklaşarak çamuru şekillendirmenizi sağlıyoruz.

Katılımcılar çamuru şekillendirmeye başladıkları başladıkları zaman istedikleri tasarımları, arzu ettiği form ve tarzda çamura yansıtmaya başlar. Bu süreç içerisinde, her seviyeye uyum sağlayan, plaka yöntemi, sucuk yöntemi, elle şekillendirme, çimdik yöntemi ve  son olarak rölyef tekniği gibi yöntemlerin kullanıldığı görülür.

Yapılan bu tasarım kuru bir hale geldikten sonra fırına girmeden önce sır altı olarak adlandırılan seramik boyası ile sırlanabilir ya da ilk önce fırın işlemi uygulanır ve sonrasında sırlanarak tekrar fırınlama işlemi yapılır.

Evet, genel olarak bakıldığı zaman el yapımı seramik bir ürünü yapmaya başlamak uzun bir süreci getirir ama bütün bu sürecin sonucunda ellerinizle şekillendirerek, çamura hayat vermeyi sağladığınız objenizi kullanılacak halde getirdiğinizi görmek, bütün bu emeğe ve zamana değer. Kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

KAYIT